Helena Bonham Carter-životopis

19. února 2012 v 14:50 |  Životopis Heleny Carter
Helena se narodila 26. května 1966 ve znamení Blíženců v Londýnské čtvrti Golden Green v rodině vysokých politických hodnostářů a filmových profesionálů (její pradědeček H. H. Asquith byl v letech 1908-1916 předsedou vlády Velké Británie). V životě ji nejvíce ochromila operace mozku, kterou prodělal její otec - byl po ní kompletně paralyzován. Má dva bratry Edwarda a Thomase.

V roce 2002 si zahrála s Guyem Pearcem ve filmu Till Human Voices Wake Us a následující rok ve válečném dramatu z produkce HBO Živě z Bagdádu, za které byla nominována na Zlatý glóbus a Emmy. Svůj talent propůjčila např. provokativnímu Klubu rváčů od Davida Finchera, nové verzi Planety opic od Tima Burtona a nebo černé komedii Davida Atkinse Novocaine.


Za svou roli ve Wings of the Dove režiséra Iana Softleyho získala nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herečka, Zlatý globus a cenu Screen Actors Guild. Je také držitelkou ocenění Canadian Genie Award (za film Margaret's Museum) a byla nominována na Emmy (za roli v seriálu Merlin). V poslední den natáčení jejího celovečerního debutu Lady Jane jí James Ivory nabídnul hlavní roli ve filmu Pokoj s vyhlídkou. Tím odstartoval sérii adaptací románů E. M. Forster, díky kterým Bonham Carter získala mezinárodní uznání.

Následovaly filmy Kam se i andělé bojí vstoupit, Howards End, Hamlet, Frankenstein a Mocná Afrodité. Bonham Carter má na kontě také spoustu televizních rolí - zahrála si oběť anorexie v komediálním dramatu Správná věc, striptérku ve filmu Tančící královna a vdovu po Lee Harvey Oswaldovi v dramatu Fatal Deception. Zahrála si také v divadelních hrách Woman in White, The Chalk Garden, House of Bernarda Alba a Trelawny of the Wells.

V roce 2005 dala hlas Paní Tottingtonové v celovečením dobrodružství Wallace & Gromita od Nicka Parka a ve stejném roce se objevila v roli maminky Buckettové v Burtonově snímku Karlík a továrna na čokoládu. S režisérem Timem Burtonem znovu spolupracovala, když propůjčila svůj hlas postavě Mrtvé nevěsty v animovaném horroru Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který vychází ze staré ruské pohádky podobného půdorysu. Je to příběh Mrtvé nevěsty a nešťastného ženicha, kterého si ona v den jeho pozemské svatby odtáhne do podsvětí.

Již dříve se objevila v několika Burtonových filmech, např. Velká ryba nebo Planeta opic. Dále si zahrála Belatrix Lestrengovou ve snímku Harry Potter a Fénixův řád a následně pak v dalších dílech. V roce 2007 se objevila ve filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, také řežírovaném Timem Burtonem, jako Mrs Lovett. Další její filmy jsou je Alenka v říši divů (2010) a životopisný film Enid Blyton.

Helena byla mimo jiné pětkrát nominovaná na Zlatý Globus. Poslední nominace byla v roce 2007 z film Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street. V roce 1997 získala Oscara za herecký výkon ve filmu The Wings of the Dove.

Se svým partnerem režisérem Timem Burtonem se seznámila v roce 2001 při natáčení filmu Planeta opic. Od té doby Helena vystupuje ve většině Timových filmech, stejně jako herec Johnny Depp , se kterým udržuje pár velmi blízký vztah. Co se týče filmografie, tak uznávaná trojice Depp, Burton a Carter má velmi silné jméno a na svědomí mnoho filmů, z kterých se většinou staly trháky roku, jako např. Karlík a Továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Alenka v říši divů a další. Dokonce Depp a Burton se objevili v Guinesově knize rekordů, jako nejziskovější partnerství. Často také spolupracují s hercem Alanem Rickmanem a skladatelem Dannym Elfmanem .

Helena s Timem Burtonem , žije a mají spolu dvě děti, syna Billyho (nar. 4. října 2003) a dceru Nell (nar. 15. prosince 2007).

Zajímavost:
Její blízký přítel a zejména dlouholetý přítel Tima Burtona, herec Johnny Depp , je kmotrem jejího prvorozeného syna Billyho Raye Burtona.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama